
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 580 pF |
| Voltage Rating (DC) | 385 V |
| Length | 25.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 21.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Power Rating | 1 W |
| Material | Metal |
| Voltage Rating | 385 V |
| Depth | 6.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Pitch | 10 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max Voltage Rating (DC) | 385 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Output Current | 10 kA |
| Clamping Voltage | 775 V |
| Varistor Voltage | 470 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Max Surge Current | 10 kA |
| Energy | 250 J |
| ESD Protection | No |
| Clamping Current | 100 A |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Schedule B | 8533400080 |
| Surge Energy Rating | 250 J |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Peak Surge Current | 1 kA |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28541
Ext.Price$0.28541
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28541 | $0.28541 |
| 10 | $0.25429 | $2.54290 |
| 50 | $0.22656 | $11.32800 |
| 100 | $0.19723 | $19.72300 |
| 500 | $0.17169 | $85.84500 |
| 1000 | $0.16436 | $164.36000 |
| 3000 | $0.15734 | $472.02000 |
| 5000 | $0.15063 | $753.15000 |
